LogoZobacz jak zmieniał się Gdańsk

na planach i mapach

W związku z długim procesem pozyskiwania zgody niektóre mapy mogą być przez jakiś czas nieaktywne.

O ProjekcieOd kilku lat gromadzę papierowe plany (mapy) miasta Gdańska. Teraz moją kolekcję postanowiłem udostępnić w formie elektronicznej w postaci skanów. Oznacza to, że na stronie zamieszczone są tylko te plany, które posiadam w oryginale (nie kolekcjonuję reprintów i kopii).

Z powodów finansowych nie ma tutaj planów bardzo wartościowych lub bardzo starych, ale jest kilka rarytasów z najnowszej historii Gdańska. Większość planów pochodzi z lat powojennych XX wieku.

Głównym zamysłem powstania strony planygdanska.pl było umożliwienie internautom porównanie jak zmieniał się Gdańsk, jego dzielnice, konkretna ulica na przestrzeni lat. Każdy może wyszukać plan z danego roku i sprawdzić czy jego ulica istniała w tym czasie, jaką miała nazwę, jak nazywała się dzielnica, w której leży.

Kolejnym powodem jest próba skatalogowania wydanych na przestrzeni lat w różnych formach (plan, ulotka, pocztówka) planów Gdańska – szczególnie z kilkudziesięciu ubiegłych lat.

Cieszę się, że odwiedzili Państwo moją stronę. Jeżeli macie jakiekolwiek uwagi lub rady proszę przejść do zakładki kontakt.

Jeżeli posiadają Państwo nieaktualne, stare, niepotrzebne plany Gdańska proszę o wiadomość – w miarę możliwości zakupię je od Państwa. Będzie jeszcze bardziej miło, jeżeli zdecydują się je Państwo przekazać bezpłatnie. Skorzystamy na tym wszyscy. Przypominam, że strona ma charakter niekomercyjny i jest całkowicie utrzymywana z prywatnych środków (dziękuję bratu za wszelką pomoc).

Wszystkie zdjęcia na stronie są moją własnością.

Z poważaniem

Bartosz Cieślik

1970-2018

Prawa AutorskieW Polsce obowiązuje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Oznacza to, że wszystkie mapy, plany i publikacje znajdujące się w kręgu naszego zainteresowania są objęte ochroną praw autorskich przez okres 70 lat od pierwszego wydania, czyli, że mogę zamieścić skany planów wydanych do 1949 roku.

Aby opublikować na stronie pozostałe mapy potrzebna jest zgoda wydawcy lub autora. Jest to proces czasochłonny i żmudny. Bardzo trudno jest dotrzeć do następcy praw np. państwowej instytucji działającej np. w 1948 roku. W związku z tym niektóre plany mogą pojawić się bez zgody wydawcy/ autora. Są to najczęściej pozycje nieistniejących już wydawnictw, które zakończyły działalność i nie przekazały wcześniej praw autorskich lub też różnych instytucji państwowych istniejących do roku 1989 i nie mających odpowiedników w dzisiejszych czasach.

Zapewniam jednak, że poczynione zostały wszelkie możliwe kroki, aby dotrzeć do tych wydawców. Jeżeli ktokolwiek dysponuje prawami autorskimi do zamieszczonych na tej stronie publikacji i wcześniej nie udzielił na taką publikację zgody proszę o kontakt – zapewniam, że natychmiast wycofam ją ze strony, jeżeli będzie taka jego wola.

W związku z długim procesem pozyskiwania zgody niektóre mapy mogą być przez jakiś czas nieaktywne. Proszę się jednak nie zniechęcać. Myślę, że z tygodnia na tydzień w pełni aktywnych planów będzie coraz więcej, czego sobie i Państwu życzę.

Jednakowoż chronione są również skany zamieszczone na www.planygdanska.pl. Wykorzystać je można wyłącznie na użytek osobisty.